Event Calendar - August 2017

Tue 1    
Fri 4 Airtricity League
Premier Division
19.45 Bohemian 0-0 Bray Wanderers
19.45 Drogheda United 0-1 Cork City
19.45 Dundalk 3-0 Limerick
20.00 Finn Harps 1-3 Galway United
20.00 Shamrock Rovers 0-2 Derry City
  Airtricity League
First Division
19.45 Athlone Town 1-1 Wexford FC
19.45 Cabinteely 1-1 Waterford FC
19.45 Shelbourne 1-1 UCD
Sat 5 Airtricity League
Premier Division
19.45 Sligo Rovers 1-1 St Patrick's Athletic
  Airtricity League
First Division
19.15 Cobh Ramblers 2-0 Longford Town
  FAI Continental Tyres
Women's National League
18.00 Galway WFC 1-0 UCD Waves
19.00 Shelbourne WFC 2-1 Cork City WFC
Sun 6 FAI Continental Tyres
Women's National League
14.00 Kilkenny United 0-4 Peamount United
Mon 7 EA Sports Cup Semi-Finals 16.00 Galway United 0-3 Dundalk
19.00 Shamrock Rovers 1-0 Cork City [aet]
Thu 10 RISSC (London) Meeting - AGM 19.30 Clayton Crown Hotel
Fri 11 Irish Daily Mail FAI Cup 19.45 Cabinteely 3-1 UCD
20.00 Finn Harps 4-3 Bohemian [aet]
20.00 Shamrock Rovers 1-0 Glenville
19.45 Waterford 0-3 Shelbourne
20.00 Wexford 1-2 Crumlin United
Sat 12 Irish Daily Mail FAI Cup 17.00 Ballincollig 0-5 Athlone Town
18.30 Bangor Celtic 3-2 Everton
19.00 Bray Wanderers 0-1 Cork City
19.45 Cobh Ramblers 0-3 Limerick
16.00 Cobh Wanderers 3-0 Killarney Celtic

19.30 Longford Town 4-2 Sligo Rovers [aet]
  FAI Continental Tyres
Women's National League
19.30 Wexford Youths v Galway WFC
Sun 13 Irish Daily Mail FAI Cup 12.00 Bluebell United 3-0 Sheriff YC
18.30 Dundalk 4-0 Derry City
14.00 Evergreen 0-4 Drogheda United
14.00 Killester United 3-3 Galway United [7-6 pens]
14.00 Portmarnock 0-2 St Patrick's Athletic
  FAI Continental Tyres
Women's National League
14.00 UCD Waves v Kilkenny United
Mon 14 Senior Squad Announcement Martin O'Neill
12.30 SSE Airtricity HQ, Leopardstown
Tue 15 Airtricity League
Premier Division
19.45 Limerick 0-2 Shamrock Rovers
19.45 Sligo Rovers 0-0 Bray Wanderers
Fri 18 Airtricity League
Premier Division
19.45 Bray Wanderers 2-1 Drogheda United
19.45 Cork City 0-1 Sligo Rovers
19.45 Galway United 1-2 Shamrock Rovers
20.00 St Patrick's Athletic 4-0 Finn Harps
  Airtricity League
First Division
19.45 Shelbourne 0-1 Cobh Ramblers
19.45 Waterford 1-0 UCD
20.00 Wexford Youths 2-0 Cabinteely
  2017 World University Games - Taipei Mexico Women 0-0 Republic of Ireland Women
09.00 Taipei
France Men 0-0 Republic of Ireland Men
12.30 Taipei
Sat 19 Airtricity League
Premier Division

18.30 Limerick 1-0 Bohemian

  Airtricity League
First Division
19.30 Longford Town 7-1 Athlone Town
Sun 20 Airtricity League
Premier Division
14.30 Derry City 0-4 Dundalk
  2017 World University Games - Taipei Canada Women 1-0 Republic of Ireland Women
09.00 Taipei
Mon 21 Airtricity League
Premier Division
20.00 Finn Harps 0-1 Cork City
  2017 World University Games - Taipei Mexico Men 1-0 Republic of Ireland Men
12.30 Taipei
Tue 22 UEFA Women's Champions League
Qualifying Group Four - Belfast
14.00 KKPK Medyk Konin (Poland) 0-0 Shelbourne Ladies
19.30 PK-35 Vantaa (Finland) 1-0 Linfield Ladies
Wed 23 2017 World University Games - Taipei Taipei 1-2 Republic of Ireland
12.30 Taipei
Fri 25 Irish Daily Mail FAI Cup 19.45 Bangor Celtic 0-1 Longford Town
19.00 Bluebell United 1-0 Cabinteely
19.45 Cork City 7-0 Athlone Town
19.45 Drogheda United 5-1 Cobh Wanderers
19.45 Shelbourne 0-3 Shamrock Rovers
19.45 St Patrick's Athletic 0-2 Galway United
  UEFA Women's Champions League
Qualifying Group Four - Belfast
14.00 KKPK Medyk Konin (Poland) 4-1 Linfield Ladies
19.30 PK-35 Vantaa (Finland) 0-0 Shelbourne Ladies
Sat 26 Irish Daily Mail FAI Cup 16.00 Crumlin United 1-3 Dundalk
18.30 Limerick 1-0 Finn Harps
Sun 27 FAI Continental Tyres
Women's National League
14.00 Kilkenny United 1-4 Wexford Youths
Mon 28 UEFA Women's Champions League
Qualifying Group Four - Belfast
16.00 Linfield Ladies 1-3 Shelbourne Ladies
16.00 PK-35 Vantaa (Finland) 1-2 KKPK Medyk Konin (Poland)
Thu 31 UEFA U21 Championship 18.00 Israel 3-1 Azerbaijan