Event Calendar - May 2012

Thu 3 English Championship
Semi-Final Play-Off First Leg
19.45 Cardiff City 0-2 West Ham United
Fri 4

Airtricity League
Premier Division

19.45 Bray Wanderers 2-1 Bohemian
19.45 Cork City 3-2 Dundalk
19.05 Derry City 0-2 St Patrick's Athletic
[Live RTE 2]
19.45 Drogheda United 1-3 Sligo Rovers
20.00 Shamrock Rovers 2-2 UCD
20.00 Shelbourne 2-1 Monaghan United
  Airtricity League
First Division
19.45 Limerick 2-0 Mervue United
19.45 SD Galway 0-2 Waterford United
  English Championship
Semi-Final Play-Off First Leg
19.45 Blackpool 1-0 Birmingham City
Sat 5 Airtricity League
First Division

20.00 Finn Harps 1-2 Athlone Town
19.30 Longford Town 1-0 Wexford Youths

Sun 6 Bus Eireann
Women's League Cup Final
Peamount United 1-0 Shamrock Rovers WFC
14.00 Tallaght Stadium
Mon 7 EURO 2012
Squad Announcement
Giovanni Trapattoni
15.30 Aviva Stadium
Live on RTE 2
  'Monday Night Soccer'
Magazine Style Format Showcasing
Airtricity League Football
RTE2 at 7.00pm
(EA Sports Cup Quarter-Final draw)
  English Championship
Semi-Final Play-Off Second Leg
16.30 West Ham United 3-0 Cardiff City
Wed 9 English Championship
Semi-Final Play-Off Second Leg
19.45 Birmingham City 2-2 Blackpool
Fri 11 Airtricity League
Premier Division

19.45 Bohemian 1-1 Drogheda United
19.45 Dundalk 0-2 Bray Wanderers
19.45 St Patrick's Athletic 0-0 Cork City
19.45 UCD 0-2 Shelbourne
  Airtricity League
First Division
19.45 Athlone Town 2-1 Mervue United
19.45 SD Galway 2-5 Limerick
19.45 Waterford United 0-2 Longford Town
20.00 Wexford Youths 3-0 Finn Harps
Sat 12 Setanta Sports Cup Final
[Live Setanta Ireland]

Crusaders 2-2 Derry City (aet) Crusaders win 5-4 pens.
16.00 The Oval, Belfast

  Airtricity League
Premier Division
13.45 Sligo Rovers 3-0 Shamrock Rovers [Live RTE 2]
Sun 13 English Premiership Final Series of League Fixtures
Mon 14 'Monday Night Soccer'
Magazine Style Format Showcasing
Airtricity League Football
RTE2 at 7.00pm
  U19 UEFA Squad Announcement 12.00 Abbotstown - Paul Doolin
Tue 15 Airtricity League
Premier Division
20.00 Monaghan United 1-4 Derry City
Wed 16 U21Squad Announcement 11.00 Abbotstown - Noel King
Fri 18  RISSC (London) Meeting

Airtricity League
Premier Division
20.00 Crown Moran Hotel, Cricklewood


19.45 Bohemian 1-2 Derry City
19.45 Bray Wanderers 3-3 St Patrick's Athletic
19.45 Cork City 4-2 UCD
19.45 Dundalk 1-2 Monaghan United
19.05 Shamrock Rvs 3-1 Drogheda United [Live RTE 2]
19.45 Sligo Rovers 3-0 Shelbourne
 
  Airtricity League
First Division
19.45 Finn Harps 0-1 Waterford United
19.45 Limerick 2-1 Athlone Town
19.45 Longford Town 1-0 SD Galway
19.45 Mervue United 3-0 Wexford Youths
 
Sat 19 Championship Play-Off - Wembley 15.00 Blackpool 1-2 West Ham United
  Scottish Cup Final - Hampden Park 15.00 Heart of Midlothian 5-1 Hibernian
Mon 21 'Monday Night Soccer'
Magazine Style Format Showcasing
Airtricity League Football
RTE2 at 7.00pm
  Airtricity League
Premier Division
19.45 Derry City 3-2 Bray Wanderers
19.45 Drogheda United 1-1 Cork City
20.00 Monaghan United 0-0 Shamrock Rovers
20.00 Shelbourne 1-2 Bohemian
19.45 St Patrick's Athletic 1-2 Dundalk
19.45 UCD 1-0 Sligo Rovers
 Fri 25

FAI Ford Cup
Second Round

19.45 Blarney United 1-4 Malahide United
19.45 Bohemian 5-0 Drumkeen United
19.05 Bray Wanderers 1-1 Shelbourne [Live RTE 2]
19.45 Cork City 6-1 Athlone Town
19.45 Derry City 4-0 Finn Harps
19.45 Drogheda United 6-1 Mayfield United
19.45 Dundalk 1-0 St Patrick's CY
19.45 SD Galway 0-2 Mervue United
20.00 Shamrock Rovers 1-0 Limerick
19.45 Sligo Rovers 1-3 Monaghan United
19.45 UCD 3-1 Phoenix

  Senior Friendly International Croatia 3-1 Estonia (Rijeka)
Sat 26

Senior Friendly International


U19 UEFA Championship
Elite Stage - Group 4 - Portugal 

 

Republic of Ireland 1-0 Bosnia & Herzegovina
15.00 Aviva Stadium [Live Sky Sports]
Serbia 0-2 Spain (St Gallen, Switzerland)

17.00 Ukraine 2-0 Israel
19.00 Portugal 1-0 Republic of Ireland
Olhao 
  Senior Women Friendly International Switzerland 1-0 Republic of Ireland
13.00 Stadion Niedermatten, Wohlen 
Sun 27 Pre UEFA 2012 Training Camp Montecatini, Tuscany
27 May 2012 to 3 June 2012
  FAI Ford Cup
Second Round
14.00 Cherry Orchard 2-0 Longford Town
15.00 Crumlin United 0-3 St Patrick's Athletic
14.00 Douglas Hall 1-1 Wexford Youths
15.00 Everton 0-1 Waterford United
13.00 Kildrum Tigers 1-3 Avondale United
Mon 28 'Monday Night Soccer'
Magazine Style Format Showcasing
Airtricity League Football
RTE2 at 7.00pm
  Under 21 Friendly International Republic of Ireland 1-2 Denmark
19.30 Tallaght Stadium
  U19 UEFA Championship
Elite Stage - Group 4 - Portugal 
19.00 Israel 1-7 Portugal
17.00 Ukraine 3-0 Republic of Ireland
Parchal 
  FAI Ford Cup
Second Round
Replay
20.00 Shelbourne 1-0 Bray Wanderers
Tue 29 Training International Tuscan Selection 0-5 Republic of Ireland
20.30 Stadio Melani, Pistoia
  Senior Friendly International Italy v Luxembourg (Parma) - Postponed
  FAI Ford Cup
Second Round
Replay
20.00 Wexford Youths 3-2 Douglas Hall
Wed 30 Senior Friendly International South Korea 1-4 Spain (Berne, Switzerland)
Thu 31 U19 UEFA Championship
Elite Stage - Group 4 - Portugal
 
19.00 Portugal 3-0 Ukraine
19.00 Israel 1-1 Republic of Ireland