Event Calendar - May 2013

Fri 3

Airtricity League
Premier Division

19.45 Bray Wanderers 0-1 Dundalk
19.45 Cork City 0-2 St Patrick's Athletic
19.45 Derry City 2-1 Limerick
19.45 Drogheda United 2-2 Bohemian
20.00 Shamrock Rovers 1-1 Sligo Rovers
20.00 Shelbourne 2-0 UCD
  Airtricity League
First Division
19.45 Athlone Town 4-0 Wexford Youths
19.45 Salthill Devon 0-0 Mervue United
19.45 Waterford United 1-1 Longford Town
Sat 4 Airtricity League
First Division

19.30 Cobh Ramblers 2-2 Finn Harps

Mon 6 'Monday Night Soccer'
Magazine Style Format Showcasing
Airtricity League Football
RTE2 at 7.00pm
  Airtricity League
Premier Division
15.30 Cork City 2-3 Limerick
15.00 Drogheda United 1-2 St Patrick's Athletic
19.00 Shamrock Rovers 1-0 Dundalk
19.00 Shelbourne 1-2 Bray Wanderers
17.00 Sligo Rovers 3-0 Derry City
Tue 7 U16 Women - Tournament
Dublin 7th - 10th
Belgium 3-0 Wales
12.00 Oscar Traynor Centre
Republic of Ireland 3-3 Czech Republic [3-1pens]
12.00 Frank Cooke Park
  Airtricity League
Premier Division
19.45 UCD 1-0 Bohemian
Wed 8 U16 Women - Tournament
Dublin 7th - 10th
Wales 1-1 Czech Republic [pens]
17.00 Shanowen Road
Republic of Ireland 0-0 Belgium [4-2pens]
17.00 Frank Cooke Park
Fri 10 Airtricity League
Premier Division

19.45 Bohemian 1-2 Cork City
19.45 Bray Wanderers 0-0 Sligo Rovers
19.45 Derry City 2-4 UCD
19.45 Dundalk 1-0 Shelbourne

  Airtricity League
First Division
19.45 Mervue United 2-1 Waterford United
20.00 Wexford Youths 3-0 Salthill Devon
  U16 Women - Tournament
Dublin 7th - 10th
Czech Republic 0-0 Belgium [2-1pens]
11.00 Whitehall
Republic of Ireland 1-0 Wales
11.00 Frank Cooke Park
Sat 11 Setanta Sports Cup Final
[Live Setanta Ireland]

Drogheda United 1-7 Shamrock Rovers [Live Setanta Sports]
15.00 Tallaght Stadium

  Airtricity League
First Division
19.45 Cobh Ramblers 1-1 Athlone Town
19.30 Longford Town 2-3 Finn Harps
Sun 12 U16 - Tournament
Dublin 11th - 15th
Belgium 5-0 Romania
12.00 Oscar Traynor Centre
Republic of Ireland 1-0 Germany
12.00 Shanowen Road
Mon 13 'Monday Night Soccer'
Magazine Style Format Showcasing
Airtricity League Football
RTE2 at 7.00pm
  Senior Squad Announcement Giovanni Trapattoni
11.00 Carrick on Shannon
  U16 - Tournament
Dublin 11th - 15th
Belgium 3-2 Germany
17.00 Frank Cooke Park
Republic of Ireland 0-1 Romania
17.00 Whitehall
Tue 14 Airtricity League
Premier Division
19.45 Limerick 0-1 Drogheda United
19.45 St Patrick's Athletic 0-0 Shamrock Rovers
Wed 15 U16 - Tournament
Dublin 11th - 15th
Germany 10-1 Romania
11.00 Shanowen Road
Republic of Ireland 2-0 Belgium
11.00 Oscar Traynor Centre
Fri 17  Airtricity League
Premier Division
19.45 Cork City 1-3 Bray Wanderers
19.45 Drogheda United 2-3 Derry City
19.05 Shamrock Rovers 1-1 Bohemian [Live RTE 2]
20.00 Shelbourne 0-3 St Patrick's Athletic
19.45 UCD 1-1 Limerick
  Airtricity League
First Division
20.00 Finn Harps 1-0 Mervue United
19.45 Salthill Devon 1-2 Athlone Town
19.45 Waterford United 0-1 Wexford Youths
Sat 18 Airtricity League
Premier Division
19.45 Sligo Rovers (Postponed) Dundalk
  Airtricity League
First Division
19.30 Longford Town 5-1 Cobh Ramblers
Sun19 Bus Eireann Women's National League
Cup Final
Castlebar Celtic 3-6 Peamount United
15.00 Milebush Park
Mon 20 'Monday Night Soccer'
Magazine Style Format Showcasing
Airtricity League Football
RTE2 at 7.00pm
  EA Sports Cup
Second Round
19.45 Limerick 1-1 Waterford United [Limerick4-2pens]
19.45 Wexford Youths 0-4 Cork City
19.45 Finn Harps 1-1 Derry City [Derry 6-5pens]
19.45 Sligo Rovers 4-0 Mervue United
19.45 Bohemian 2-2 Bray Wanderers [4-2aet]
19.45 SD Galway 1-1 St Patrick's Athletic [2-3aet]
19.45 Drogheda United 6-0 Longford Town
Tue 21 EA Sports Cup
Second Round
20.00 Shamrock Rovers 1-0 Dundalk
 Fri 24 RISSC (London) Meeting 20.00 Crown Moran Hotel, Cricklewood
 

Airtricity League
Premier Division

19.45 Bohemian 0-2 St Patrick's Athletic
19.45 Bray Wanderers 3-2 Drogheda United
19.45 Derry City 1-1 Cork City
19.45 Dundalk 2-3 UCD
19.05 Limerick 0-0 Sligo Rovers [Live RTE 2]
20.00 Shamrock Rovers 1-0 Shelbourne

  Airtricity League
First Division
19.45 Athlone Town 0-1 Waterford United
19.45 Cobh Ramblers 1-2 Salthill Devon 
19.45 Mervue United 1-2 Longford Town
20.00 Wexford Youths 2-1 Finn Harps 
Mon 27 'Monday Night Soccer'
Magazine Style Format Showcasing
Airtricity League Football
RTE2 at 7.00pm
Tue 28 Airtricity League
Premier Division
19.45 Sligo Rovers 0-1 Dundalk
19.45 St Patrick's Athletic 5-0 UCD
Wed 29 Senior Friendly International England 1-1 Republic of Ireland
20.00 Wembley Stadium
Fri 31 U21 Friendly International Denmark 0-0 Republic of Ireland
16.00 (15.00) Fredericia
  FAI Ford Cup
Second Round
19.45 Bohemian 0-3 Drogheda United
19.45 Bray Wanderers 2-0 Mervue United
20.00 Finn Harps 2-1 Wexford Youths
19.45 Phoenix 0-4 Dundalk
19.45 Salthill Devon 0-2 Shamrock Rovers
20.00 Shelbourne 3-0 Bandon
19.45 Tolka Rovers 2-2 College Corinthians