Event Calendar - October 2013

Tue 1    
     
Wed 2 2014 UEFA U17 Women's Championship
Elite Phase - Buftea - Romania
12.00 Romania 0-8 Spain
15.00 Iceland 1-2 Republic of Ireland
Thu 3
U21 Squad Announcement
Harry McCue
11.00 Abbotstown
Fri 4 RISSC (London) Meeting

20.00 Crown Moran Hotel
  Airtricity League
Premier Division
19.45 Derry City 3-1 Shelbourne
19.45 UCD 1-3 St Patrick's Athletic
  Airtricity League
First Division
20.00 Finn Harps 3-2 Athlone Town
19.45 Mervue United 2-0 Cobh Ramblers
19.45 Waterford United 5-0 Salthill Devon
Sat 5 2014 UEFA U17 Women's Championship
Elite Phase - Romania
09.00 Iceland 1-3 Spain
09.00 Romania 0-4 Republic of Ireland - Mogosoaia
Airtricity League
First Division
19.30 Longford Town 2-1 Wexford Youths
Sun 6 FAI Ford Cup Semi-Finals 13.45 Drogheda United 1-0 Dundalk [Live - RTE 2]
15.55 Sligo Rovers 3-0 Shamrock Rovers
[Live - RTE 2]
Mon 7 'Monday Night Soccer'
Magazine Style Format Showcasing
Airtricity League Football
RTE2 at 7.00pm
Thu 10 2014 UEFA U19 Championship
Group Qualifier - Sweden
17.00 Bosnia & Herzegovina 1-4 Sweden
13.00 Azerbaijan 0-2 Republic of Ireland
  Airtricity League
Premier Division
20.00 Cork City 5-3 Shelbourne [Live - Setanta]
Fri 11 World Cup 2014
Group C Qualifiers
18.00 Faroe Islands 1-1 Kazakhstan
19.45 Sweden 2-1 Austria
Germany 3-0 Republic of Ireland
19.45 Cologne
Referee: Serge Gumienny (Belgium)
  2015 UEFA U21 Championship
Group 6 Qualifier
17.30 Germany 2-0 Montenegro
Romania 0-0 Republic of Ireland
17.30 Piatra Neamt
Sat 12 2014 UEFA U19 Championship
Group Qualifier - Sweden
13.00 Bosnia & Herzegovina 0-0 Azerbaijan
15.00 Sweden 0-1 Republic of Ireland
  Airtricity League
Premier Division
19.45 Bohemian 1-1 Dundalk
17.00 Derry City 0-0 Shamrock Rovers
19.00 Drogheda United 1-1 UCD
  Airtricity League
First Division

19.45 Athlone Town 1-2 Longford Town
19.45 Cobh Ramblers 2-1 Waterford United
19.45 Salthill Devon 0-0 Finn Harps
19.45 Wexford Youths 1-4 Mervue United

Sun 13 Airtricity League
Premier Division
15.00 Bray Wanderers 1-0 Limerick
17.15 St Patrick's Athletic 2-0 Sligo Rovers [live RTE 2]
Mon 14 'Monday Night Soccer'
Magazine Style Format Showcasing
Airtricity League Football
RTE2 at 7.00pm
Tue 15 World Cup 2014
Group C Qualifiers
19.45 Faroe Islands 0-3 Austria
19.45 Sweden 3-5 Germany
Republic of Ireland 3-1 Kazakhstan
19.45 Aviva Stadium
Referee: Vadims Direktorenko (Latvia)
  2015 UEFA U21 Championship
Group 6 Qualifier
17.30 Germany 3-2 Faroe Islands
Republic of Ireland 0-1 Romania
15.00 Showgrounds, Sligo
  2014 UEFA U19 Championship
Group Qualifier - Sweden
13.00 Sweden 5-1 Azerbaijan
13.00 Bosnia & Herzegovina 1-1 Republic of Ireland
Wed 16 Airtricity League
Premier Division
19.45 Limerick 1-0 Shelbourne
Fri 18 Airtricity League
Premier Division
19.45 Bohemian 0-1 Bray Wanderers
19.45 Dundalk 4-0 Cork City
19.45 St Patrick's Athletic 1-1 Derry City
19.45 UCD 1-4 Shamrock Rovers
  Airtricity League - First Division
Promotion Play-Off - First Leg
19.45 Mervue United 1-0 Longford Town
Sat 19 Airtricity League
Premier Division
19.45 Sligo Rovers 3-1 Drogheda United
Mon 21 'Monday Night Soccer'
Magazine Style Format Showcasing
Airtricity League Football
RTE2 at 7.00pm
Thu 24 2014 UEFA U17 Championship
Group Qualifier - Armenia
12.00 England 4-0 Armenia
14.00 Republic of Ireland 4-1 Gibraltar
Fri 25 Airtricity League
Premier Division

19.45 Bray Wanderers 0-2 Dundalk
19.45 Cork City 4-2 St Patrick's Athletic
19.45 Derry City 6-0 Limerick
19.45 Drogheda United 1-0 Bohemian
19.45 Shamrock Rovers 1-2 Sligo Rovers
19.45 Shelbourne 1-2 UCD
  Airtricity League - First Division
Promotion Play-Off - Second Leg

19.45 Longford Town 3-2 Mervue United
(LongfordTown win 3-0 on penalties)

Sat 26 2014 UEFA U17 Championship
Group Qualifier - Armenia
12.00 Gibraltar 0-8 England
14.00 Republic of Ireland 2-0 Armenia
Mon 28 'Monday Night Soccer'
Magazine Style Format Showcasing
Airtricity League Football
RTE2 at 7.00pm
  Airtricity League - Premier Division
Promotion Play-Off - First Leg
19.45 Bray Wanderers 2-2 Longford Town
Tue 29 2014 UEFA U17 Championship
Group Qualifier - Armenia
12.00 Armenia 2-1 Gibraltar
12.00 England 6-0 Republic of Ireland
Wed 30 Senior Women's - 2015 World Cup
Group A Qualifier
Slovenia 0-3 Republic of Ireland
16.00 Velenje
Thu 31