Event Calendar - September 2013

Sun 1    
Mon 2 'Monday Night Soccer'
Magazine Style Format Showcasing
Airtricity League Football
RTE2 at 7.00pm
Tue 3 Airtricity League
Premier Division
19.45 Derry City 0-1 St Patrick's Athletic
[Live Setanta Sports]
19.45 Drogheda United 1-1 Sligo Rovers
  U19 Friendly International Republic of Ireland 0-3 Slovenia
19.00 RSC Waterford
  Women U19 Friendly International Portugal 1-1 Republic of Ireland
20.00 Pedroso
Thu 5 U19 Friendly International Republic of Ireland 2-0 Slovenia
13.00 RSC Waterford
  Women U19 Friendly International Portugal 1-0 Republic of Ireland
11.00 Canelas
Fri 6 World Cup 2014
Group C Qualifiers
19.45 Germany 3-0 Austria
16.00 Kazakhstan 2-1 Faroe Islands
Republic of Ireland 1-2 Sweden
19.45 Aviva Stadium
Referee: Damir Skomina (Slovenia)
  2015 UEFA U21 Championship
Group 6 Qualifier
Faroe Islands 0-3 Germany
19.45 Torshavn
Sat 7

Airtricity League
Premier Division



 

19.45 Bohemian 0-2 Sligo Rovers
17.00 Derry City v Shelbourne (Postponed)
19.45 Limerick 0-0 St Patrick's Athletic
19.00 Shamrock Rovers 2-1 Cork City
  Airtricity League
First Division
19.45 Cobh Ramblers 0-1 Athlone Town
19.30 Longford Town 3-1 Finn Harps
16.30 Mervue United 1-0 Waterford United
20.00 Wexford Youths 2-1 Salthill Devon
Sun 8 Airtricity League
Premier Division
15.00 Bray Wanderers 1-1 UCD
18.00 Dundalk 1-0 Drogheda United
Mon 9 'Monday Night Soccer'
Magazine Style Format Showcasing
Airtricity League Football
RTE2 at 7.00pm
  2015 UEFA U21 Championship
Group 6 Qualifier
Republic of Ireland 0-4 Germany
19.45 Showgrounds, Sligo
Referee: Domagoj Vuckov (Croatia)
Tue 10 World Cup 2014
Group C Qualifiers
20.45 Faroe Islands 0-3 Germany
17.00 Kazakhstan 0-1 Sweden
Austria 1-0 Republic of Ireland
20.30 (19.30) Vienna
Referee: Olegario Benquerenca (Portugal)
  2015 UEFA U21 Championship
Group 6 Qualifier
Montenegro 3-2 Romania
19.30 Podgorica
  U17 Friendly International Slovakia 3-0 Republic of Ireland
15.00 Bratislava
Thu 12 U17 Friendly International Slovakia 1-0 Republic of Ireland
10.00 Bratislava
Fri 13 FAI Ford Cup Quarter-Finals
20.00 Finn Harps 1-1 Drogheda United
20.00 Shelbourne 1-5 Dundalk
19.45 St Patrick's Athletic 0-2 Shamrock Rovers
Sun 15 FAI Ford Cup Quarter-Finals 17.00 Sligo Rovers 1-0 Derry City
Mon 16 'Monday Night Soccer'
Magazine Style Format Showcasing
Airtricity League Football
RTE2 at 7.30pm
  FAI Ford Cup Quarter-Final replay
19.45 Drogheda United 2-0 Finn Harps
Fri 20

Airtricity League
Premier Division



19.45 Derry City 2-0 Bray Wanderers
20.00 Shelbourne 0-3 Bohemian
19.30 St Patrick's Athletic 2-0 Dundalk [Live RTE 2]
19.45 UCD 0-3 Sligo Rovers
  Airtricity League
First Division
20.00 Finn Harps 0-2 Mervue United
19.45 Salthill Devon 0-1 Athlone Town
19.45 Waterford United 4-0 Wexford Youths
Sat 21
EA Sports Cup Final
Drogheda United 0-2 Shamrock Rovers
18.00 Tallaght Stadium
[Live Setanta Sports]
  2014 UEFA U19 Women's Championship
Group Qualifier - Ireland
13.00 Denmark 4-0 Greece - Dalymount Park
19.00 Republic of Ireland 7-0 Kazakhstan - Dalymount
  Airtricity League
First Division
19.30 Longford Town 7-2 Cobh Ramblers
Sun 22 Senior Women's - 2015 World Cup
Group A Qualifier

Republic of Ireland 2-0 Slovakia
13.00 Carlisle Grounds, Bray

Mon 23 'Monday Night Soccer'
Magazine Style Format Showcasing
Airtricity League Football
RTE2 at 7.00pm


  2014 UEFA U19 Women's Championship
Group Qualifier - Ireland
13.00 Denmark 10-0 Kazakhstan - Tallaght Stadium
19.00 Republic of Ireland 3-1 Greece - Tallaght Stadium
Tue 24 Airtricity League
Premier Division
19.45 Drogheda United 2-3 Cork City
19.45 Limerick 2-0 Shamrock Rovers
  U16 Friendly International Republic of Ireland 6-0 Estonia
16.30 Listowel Celtic FC
Thu 26 Senior Women's - 2015 World Cup
Group A Qualifier
Croatia 1-1 Republic of Ireland
14.30 Gradski Stadium, Sinj
  2014 UEFA U19 Women's Championship
Group Qualifier - Ireland
17.00 Greece 3-0 Kazakhstan - Richmond Park
17.00 Republic of Ireland 2-2 Denmark - Tolka Park
  U16 Friendly International Republic of Ireland 5-0 Estonia
19.00 Killarney Celtic FC
  Airtricity League
Premier Division
20.00 Bray Wanderers 1-3 St Patrick's Athletic
[Live Setanta Sports]
Fri 27 Airtricity League
Premier Division

19.45 Bohemian 2-0 Derry City
19.45 Cork City 2-0 UCD
19.45 Dundalk 1-2 Limerick
20.00 Shamrock Rovers 3-1 Drogheda United
19.45 Sligo Rovers 2-0 Shelbourne

  Airtricity League
First Division
19.30 Athlone Town 1-0 Waterford United
19.45 Mervue United 1-0 Longford Town
20.00 Wexford Youths 3-1 Finn Harps
Sun 29 Airtricity League
First Division
15.00 Cobh Ramblers 1-0 Salthill Devon
Mon 30 Senior Squad Announcement Noel King
13.00 Abbotstown
  2014 UEFA U17 Women's Championship
Elite Phase - Buftea - Romania
15.00 Romania 1-2 Iceland
12.00 Spain 2-1 Republic of Ireland - Buftea
  'Monday Night Soccer'
Magazine Style Format Showcasing
Airtricity League Football
RTE2 at 7.00pm
Airtricity League
Premier Division
19.45 Dundalk 3-0 Derry City
19.45 Limerick 1-0 Bohemian
20.00 Shamrock Rovers 3-0 Bray Wanderers
20.00 Shelbourne 2-2 Drogheda United
19.45 Sligo Rovers 0-0 Cork City